Achievements

Below is a list of some of the achievements of our current and former students (those who took the A-Star / AlphaStar programs). If we missed your name, please email us and let us know.

[su_tabs]

[su_tab title=”2020-21″]

USA Computing Olympiad (USACO)

90 students in Platinum Division (out of ~200):

Aaron Chew, Aaryan Prakash, Abhinav Kommula, Agastya Goel, Alex Chen, Alex Sima, Allison Li, Andrew Cheng, Andrew Gu, Andrew Wang, Aniketh Tummala, Anthony Cui, Anthony Wang, Anthony Wang, Arthur Zhou, Aryan Dua, Aryan Kumar, Ben Hadad, Benjamin Fan, Brian Eidson, Chris Zhang, Conor Kennedy, Daniel Li, Daniel Wang, David Hu, David Qiao, Davin Jeong, Dougy Ouyang, Dustin Miao, Edward Wan, Eric Li, Eric Shen, Eric Zhang, Ethan Yang, Franklin Wang, Freddie Tang, Hao Chen, Helena Liu, Henry Huang, Isaac Noel, Iva Goel, James Ouyang, Jerry Liu, Jonathan Huang, Joshua Koo, Joshua Zhang, Justin Ji, Kenneth Ge, Kenneth Moon, Kevin Du, Kevin Fu, Kevin Li, Kevin Wang, Kevin Zhao, Kyle Fu, Larry Xing, Maddox Yu, Michael Cao, Michael Wong, Michelle Wei, Nairit Sarkar, Nathan Wang, Nicholas Wei, Pranav Kalavath, Rahul Chalamala, Raj Bapat, Ray Tang, Raymond Feng, Rayna Arora, Rishab Parthasarathy, Rohan Kumar, Roland Cheng, Ryan Chang, Samuel Chen, Samuel Tian, Sarah Chen, Shiva Oswal, Siyong Huang, Sumedh Shenoy, Tae Kyu Kim, Tanush Talati, Theodore Pan, Varun Ragunath, Vishaal Ram, Vivian Han, Wenjun Hou, Wesley Hung, William Ding, William Yue, William Zhao

Harvard-MIT Math Tournament (HMMT February)

Team Results:

AlphaStar Academy AIR: 

AlphaStar students/alumni in top 10:

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams:

Individuals:

Virginia Tech University High School Programming Contest

Students in top-10 in Division 1:

University of Central Florida High School Programming Tournament

Students in top-5 in Division 1:

AMC 8 Perfect Scores

Berkeley Mini Math Tournament (BmMT)

Overall Rankings

Individual Round (Top Scorers)

Berkeley Math Tournament (BMT)

Teams in Top 10:

AlphaStar PI, Overall Team, 7th Place

Students in Top 10:

[/su_tab]

[su_tab title=”2019-20″]

International Mathematical Olympiad (IMO)

European Girls Math Olympiad (EGMO)

Romanian Master of Mathematics Competition (RMM)

USAMO/USAJMO Qualifiers: 48 out of 381

Alan Lee, Alex Chen, Alex Gu, Alex Hu, Andrew Wen, Arthur Zhou, Brandon Wang, Brian Xue, Catherine Li, Daniel Hu, David Fletcher, David Hu, David Zhang, Eric Shen, Espen Slettnes, Ishika Shah, Jack Albright, Jeffrey Kwan, Jonathan Huang, Kelly Cui, Kevin Li, Kevin Min, Kevin Xu, Kevin You, Linus Tang, Mason Fang, Nikhil Thakur, Olivia Xu, Preston Fu, Raymond Feng, Richard Wu, Rishab Parthasarathy, Rohan Bhowmik, S. G., Sally Zhu, Samuel Goodman, Sanjana Das, Sasidhar Kunapuli, Sejal Rathi, Shreyas Ramamurthy, Siddharth Srinivasan, Stephen Zhu, Suhas Kotha, Sumedh Shenoy, Taiga Nishida, Victoria Hu, William Chen

USA Computing Olympiad (USACO)

12 USACO finalists (out of 26):

113 students in Platinum Division (out of ~200):

Aaron Chew, Aaryan Prakash, Abhinav Kommula, Albert Xing, Alex Chen, Alex Sima, Allen Li, Allison Li, Andrew Chen, Andrew Gu, Andrew Wang, Andy Tang, Andy Wang, Aniketh Tummala, Aniruddh Sriram, Anthony Cui, Anthony Wang, Anthony Wang, Arnav Joshi, Aryan Dua, Aryan Goyal, Aryan Kumar, Ashley Ke, Ben Hadad, Benjamin Wang, Benjamin Ye, Bennett Liu, Bidipta Sarkar, Brandon Wang, Brent Liu, Brian Eidson, Chaitanya Ravuri, Chris Zhang, Conor Kennedy, Daniel Li, Daniel Wang, David Hu, David Qiao, Depei Li, Deyuan Li, Dhruv Shah, Dougy Ouyang, Dylan Zhang, Edward Wan, Elizabeth Ke, Emily Liu, Eric Li, Eric Shen, Eric Wei, Eric Zhang, Ethan Guo, Ethan Yang, Franklin Wang, Freddie Tang, Gabriel Chai, Helena Liu, Henry Huang, Ian Mckibben, Iva Goel, James Ouyang, Jay Vishwarupe, Jonathan Huang, Jonathan Zhou, Joshua Zhang, Kenneth Ge, Kenneth Moon, Kevin Du, Kevin Fu, Kevin Li, Kevin Zhao, Kyle Fu, Maddox Yu, Michael Cao, Michael Wong, Montek Kalsi, Nathan Wang, Neeyanth Kopparapu, Nevin Liang, Nikhil Sridhar, Nitin Kumar, Pranav Kalavath, Rachit Sharma, Raj Bapat, Raj Palleti, Raymond Feng, Rayna Arora, Rishab Parthasarathy, Rohan Cherukuri, Rohan Kumar, Roland Cheng, Ryan Chang, Ryan Yang, Sameer Pai, Samuel Tian, Sarah Chen, Shiva Oswal, Siyong Huang, Suhas Kotha, Sumedh Shenoy, Swati Goel, Tae Kyu Kim, Tanush Talati, Theodore Pan, Vishaal Ram, Vivian Han, Wenjun Hou, Wesley Hung, William Ding, William Yue, William Zhao, Yuto Nishida, Zachary Chen, Zachary Deng

Harvard-MIT Math Tournament (HMMT February)

Sweepstakes (team overall):

Team Round:

Guts Round:

Individual (overall top 50) :

Harvard-MIT Math Tournament (HMMT November)

Sweepstakes (team overall):

Guts Round:

Team Round:

Individual (overall top 50):

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams:

Individuals (top-10):

Princeton University Mathematics Competition

Team:

Individuals:

Stanford Math Tournament

Overall Teams:

Team Round:

Power Round:

Algebra Test:

Calculus Test:

Discrete Test:

Geometry Test:

General Test:

Virginia Tech University High School Programming Contest

Teams:

AMC 10/12 Perfect Scores

(5 out of 34 in the USA)

AMC 8 Perfect Scores

(18 out of 143 in the USA)

Berkeley Mini Math Tournament (BmMT)

Individual:

Teams (Overall):

[/su_tab]

[su_tab title=”2018-19″]

International Mathematical Olympiad (IMO)

International Olympiad in Informatics (IOI)

European Girls Math Olympiad (EGMO)

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

USAMO Qualifiers (35 out of 275):

Alex Chung, Allison Qi, Andrew Zhao, Andrew Gu, Andrew Liu, Brandon Wang, Catherine Wu, Daniel Hu, David Hu, Eric Wei, Espen Slettnes, Ethan Guo, Howard Tang, Ishika Shah, Jack Albright, Jeffrey Kwan, Jonathan Rogers, Jonathan Shoemaker, Kevin Li, Mason Fang, Matthew Guo, Matthew Cho, Michael Zhang, Michael Diao, Neeyanth Kopparapu, Nevin Liang, Richard Wu, Rohith Sajith, Sameer Pai, Sidharth Krishnan, Stan Zhang, Stanley Wang, Vittal Thirumalai, Walker Kroubalkian, Wentinn Liao

USAJMO Qualifiers (30 out of 235):

Adam Tang, Albert Shu, Alex Chen, Andrew Wen, Andrew Pan, Angelina Hu, B. Su, Edwin Xie, Eric Zhang, Eric Shen, Gavin Yu, James Luo, Jonathan Yue, Jonathan Huang, Kevin Xu, Linus Tang, Neeraj Rattehalli, Ralph Cao, Raymond Feng, Sanjana Das, Shiva Oswal, Shreyas Ramamurthy, Siddharth Srinivasan, Sivansh Chitti, Siyong Huang, Tiger Che, Utkarsh Priyam, Vivek Alumootil, William Chen, William Zhao

USA Computing Olympiad (USACO)

15 USACO finalists (out of 25):

86 students in Platinum Division (out of ~200):

Abhinav Kommula, Adam Xu, Albert Xing, Allison Li, Andrew Chen, Andy Wang, Aniruddh Sriram, Anne Ouyang, Anson Hu, Anthony Wang, Aryan Goyal, Ashley Ke, Ben Hadad, Bennett Liu, Brandon Wang, Brent Liu, Brian Eidson, Catherine Wu, Chaitanya Ravuri, Chris Pan, Chris Zhang, Daniel Zhang, David Hu, Depei Li, Deyuan Li, Dhruv Shah, Dougy Ouyang, Edward Wan, Elizabeth Ke, Eric Han, Eric Li, Eric Shen, Eric Zhang, Eric Zhang, Ethan Guo, Ethan Yang, Grace Cai, Isaac Li, James Ouyang, Jay Vishwarupe, Joel Manning, Jonathan Huang, Jonathan Shoemaker, Jonathan Ho, Jonathan Rogers, Justin Li, Katherine Tian, Kenneth Moon, Kevin Li, Kyle Liu, Lyron Co Ting Keh, Maddox Yu, Mehul Raheja, Michael Chen, Michael Wong, Michael Zhang, Nathan Wang, Neeyanth Kopparapu, Nevin Liang, Nikhil Sridhar, Nicholas Zhang, Nitin Kumar, Rachit Sharma, Richard Liu, Riya Arora, Rohan Cherukuri, Rohan Kumar, Ruocheng Wei, Sameer Pai, Sarah Chen, Shree Mohan, Siyong Huang, Stan Zhang, Stanley Wang, Swati Goel, Tae Kyu Kim, Theodore Pan, Timothy Poon, Viraj Maddur, Wenjun Hou, William Yue, William Zhao, Yibo Huang, Yuto Nishida, Zachary Chen, Zachary Deng

Harvard-MIT Math Tournament (HMMT February)

Sweepstakes (team overall):

Guts Round:

Team Round:

Individual (overall top 50) :

Harvard-MIT Math Tournament (HMMT November)

Sweepstakes (team overall):

Individual:

General:

Theme:

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams:

Individuals (top-10):

Princeton University Mathematics Competition

Teams:

Individuals:

Stanford Math Tournament

Overall Teams:

Algebra Test:

Calculus Test:

Discrete Test:

Geometry Test:

General Test:

Stanford ProCo

Speed round – Advanced division:

Special round – Advanced division:

Virginia Tech University High School Programming Contest

Teams:

UCF High School Programming Tournament

Harker Programming Invitational

Teams:

MathCounts

State (North California):
State Countdown (North California):

AMC 10/12 Perfect Scores

(5 out of 56 in the USA)

AMC 8 Perfect Scores

(4 out of 44 in the USA)

Berkeley Mini Math Tournament (BmMT)

Teams:

Individuals (top 10):

[/su_tab]

[su_tab title=”2017-18″]

International Mathematical Olympiad (IMO)

International Olympiad in Informatics (IOI)

European Girls Math Olympiad (EGMO)

Romanian Master of Mathematics Competition (RMM)

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

USAMO Qualifiers (21 out of 241):

Andrew Lin, Andrew Liu, Austin Lei, Brandon Wang, Catherine Wu, David Yang, David Hu, Edwin Peng, Eric Huang, James Lin, Jocelyn Su, Lucas Xia, Matthew Ho, Meera Desai, Michael Zhang, Mihir Singhal, Shree Mohan, Stan Zhang, Stanley Wang, Swapnil Garg, William Hu

USAJMO Qualifiers (21 out of 159):

Aditya Mehta, Arav Karighattam, Ashley Ke, Brent Liu, Cynthia Chen, Elizabeth Ke, Eric Shen, Espen Slettnes, Jack Albright, Jeffrey Kwan, Jonathan Huang, Kevin Li, Nevin Liang, Nitin Kumar, Raymond Feng, Richard Wu, Rohan Cherukuri, Samuel Goodman, Shreyas Ramamurthy, Tiger Che, Wentinn Liao

USA Computing Olympiad (USACO)

15 USACO finalists (out of 26):

82 students in Platinum Division (out of ~200):

Aayush Gupta, Adam Xu, Ashley Ke, Andrew Kan, Andy Wang, Anne Ouyang, Anson Hu, Arlan Nurakhan, Avichal Goel, Ayush Agarwal, Aryan Goyal, Benjamin Chen, Bennett Liu, Brandon Wang, Brent Liu, Catherine Wu, Chaitanya Ravuri, Chris Pan, Chris Xiong, David Hu, Dhruv Shah, Dougy Ouyang, Edward Wan, Elizabeth Ke, Eric Han, Eric Wang, Eric Zhang, Eric Zhang, Ethan Guo, Ethan Yang, Grace Cai, Harry Wang, Isaac Li, James Li, Jason Zhao, Jerry Chen, Jessica Zheng, Jimmy Lin, Joel Manning, Jonathan Huang, Jonathan Shoemaker, Jonathan Yang, Jonathan Rogers, Joshua Pan, Justin Li, Katherine Ho, Katherine Tian, Kevin Li, Kyle Liu, Lucas Xia, Lyron Co Ting Keh, Maddox Yu, Matthew Lee, Mehul Raheja, Michael Chen, Michael Wan, Michael Zhang, Nicholas Zhang, Nikhil Cheerla, Pranav Prakash, Rachit Sharma, Rajiv Movva, Richard Liu, Richard Yang, Riya Arora, Sammy Zhang, Sean Meng, Shaya Zarkesh, Shree Mohan, Siyong Huang, Stan Zhang, Stanley Wang, Swapnil Garg, Tiffany Huang, Tristan Xiao, Tyler Zhu, William Hsu, William Hu, William Luo, Yibo Huang, Zachary Chen, Zachary Deng

Harvard-MIT Math Tournament (HMMT February)

Sweepstakes (team overall):
Team Round:
Guts Round:
Individual (top 50):

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams:

Individuals:

Princeton University Mathematics Competition

Teams:

Individuals:

Stanford Math Tournament Results

Overall Team:
Team Test:
Algebra Test:
Calculus Test:
Discrete Test:
Geometry Test:

General Test:

Virginia Tech University High School Programming Contest

Teams:

Stanford ProCo

Special round – Advanced Division:

Harker Programming Invitational

Teams:

MathCounts

National Qualifiers:
  • William Chen (Quarter-Finals)
  • Jack Albright

State (North California):

State Countdown (North California):
Chapter (Santa Clara):

AMC 10/12 Perfect Scores

(18 out of 83 in the USA)

AMC 8 Perfect Scores

(8 out of 75 in the USA)

Berkeley Mini Math Tournament (BmMT)

Teams:

Individuals (top 10):

[/su_tab]

[su_tab title=”2016-17″]

~ 2016-2017 Academic Year ~

International Mathematical Olympiad (IMO)

International Olympiad in Informatics (IOI)

European Girls Math Olympiad (EGMO)

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

USAMO Qualifiers (44 students):

Alec Sun, Andrew Lin, Anivrit Subramaniam, Ankan Bhattacharya, Anthony Ding, Anton Cao, Ashwin Sah, Ayush Agarwal, Benjamin Chen, Bhanu Garg, Bryan Chen, Catherine Wu, Chris Wang, David Hu, David Zhu, Edwin Peng, Handong Wang, Hansub Kim, James Lin, Jane Ahn, Jonathan Huang, Kevin Chang, Lucas Xia, Matthew Cho, Matthew Guo, Matthew Hase Liu, Matthew Shi, Mayank Pandey, Michelle Song, Mihir Singhal, Mike Bao, Nikhil Mandava, Phil Chen, Rionna Flynn, Stan Zhang, Stanley Wang, Suheng Niu, Sujay Kazi, Swapnil Garg, Tyler Zhu, Vinayak Kumar, Walker Kroubalkian, William Hu, Zachary Chroman

USAJMO Qualifiers (14 students):

Arav Karighattam, Brandon Wang, Brent Liu, Daniel Hu, Eric Huang, Howard Tang, Jack Albright, Jacob Nie, Jonathan Huang, Kevin Li, Matthew Ho, Neha Govil, Nitin Kumar, Vittal Thirumalai

USA Computing Olympiad (USACO)

12 USACO finalists (out of 26):

94 students in Platinum Division (out of ~200):

Aayush Gupta, Adam Xu, Albert Tseng, Allen Chen, Amanda Du, Andrew Kan, Andrew Lin, Andrew Yang, Andy Wang, Anne Ouyang, Anson Hu, Anton Cao, Arlan Nurakhan, Arvind Mahankali, Avichal Goel, Ayush Agarwal, Benjamin Chen, Bennett Liu, Blair Chen, Brandon Wang, Brent Liu, Bryan Chen, Caroline Chen, Catherine Wu, Chaitanya Ravuri, Chris Xiong, Christopher Chang, Daniel Wang, Daniel Whatley, David Hu, David Zhu, Edward Wan, Eric Han, Eric Wang, Eric Zhang, Erica Chiu, Ethan Guo, Ethan Yang, Grace Cai, Harry Wang, Isaac Li, James Li, Jason Zhao, Jerry Chen, Jessica Zheng, Jimmy Lin, Joel Manning, Jonathan Huang, Jonathan Yang, Joshua Pan, Justin Li, Justin Yang, Katherine Ho, Katherine Tian, Kevin Chang, Kevin Li, Kevin Rao, Kyle Liu, Lucas Xia, Lyron Co Ting Keh, Matthew Lee, Mayank Pandey, Michael Chen, Michael Wan, Michael Zhang, Nicholas Guo, Nicholas Zhang, Nikhil Cheerla, Patrick Wang, Pranav Prakash, Rachit Sharma, Rajiv Movva, Richard Liu, Richard Yang, Rionna Flynn, Riya Arora, Sammy Zhang, Sean Meng, Shaya Zarkesh, Shree Mohan, Siyong Huang, Stan Zhang, Stanley Wang, Swapnil Garg, Tiffany Huang, Tristan Xiao, Tyler Zhu, Vinayak Kumar, William Hsu, William Hu, William Luo, Wilson Wu, Zachary Chen, Zachary Deng

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

Teams:

Individual (overall top 50) :

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams: 

Individuals (Top-10):

Princeton University Mathematics Competition

Teams:

Individuals:

Virginia Tech University High School Programming Contest

Teams:

Stanford Programming Contest

Teams:

AMC 10/12 Perfect Scores

16 A* students:

AMC 8 Perfect Scores

14 A* students:

[/su_tab] [su_tab title=”2015-16″] [su_accordion] [su_spoiler title=”Math” style=”simple” open=”yes” icon=”caret”]

~ 2015-2016 Academic Year ~

International Mathematical Olympiad (IMO)

European Girls Math Olympiad (EGMO)

Meghal Gupta – Gold Medal, Rachel Zhang – Gold Medal, Celine Liang – Silver Medal, Demi Guo – Bronze Medal

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

12 A* students participated in Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Alec Sun, Andrew Lin, Ankan Bhattacharya, Ashwin Sah, Catherine Wu, James Lin, Kevin Chang, Michelle Chen, Mihir Singhal, Stan Zhang, Swapnil Garg, Zachary Chroman

USAMO/USAJMO Awards: Alec Sun – USAMO Winner, Ankan Bhattacharya – USAMO Winner, James Lin – USAMO Winner, Mihir Singhal – USAMO Winner, Andrew Lin – USAJMO Winner, Brandon Wang – USAJMO Winner, Catherine Wu – USAJMO Winner, Ashwin Sah – USAMO Honorable Mention, Brian Gu – USAMO Honorable Mention, Meghal Gupta – USAMO Honorable Mention, Rachel Zhang – USAMO Honorable Mention, Stan Zhang – USAMO Honorable Mention, Brent Liu – USAJMO Honorable Mention, Jeffrey Kwan – USAJMO Honorable Mention

USAMO Qualifiers: Alec Sun, Andrew Bai, Ankan Bhattacharya, Andrew Yeh, Anton Cao, Ashwin Sah, Benjamin Chen, Bryan Chen, Calvin Lee, Celine Liang, Daniel Guo, Daniel Whatley, David Zhu, Faraz Masroor, Harry Wang, James Lin, James Shi, Jonathan Huang, Kevin Chang, Matthew Hase Liu, Meghal Gupta, Michael Luo, Mihir Singhal, Mike Bao, Morgan Daciuk, Nicholas Guo, Phil Chen, Qingyue Wu, Rachel Zhang, Richard Yi, Rionna Flynn, Ruoxi Chen, Sean Shi, Stanley Wang, Sujay Kazi, Swapnil Garg, Tiancheng Qin, Tomas Choi, Varun Jain, William Hu, Zachary Chroman

USAJMO Qualifiers: Aayush Gupta, Andrew Cai, Andrew Lin, Andrew Zheng, Anthony Ding, Austin Lei, Brandon Wang, Brent Liu, Catherine Wu, Chris Xiong, Cynthia Chen, Daniel Jin, David Hu, Jack Albright, Jeffrey Kwan, Jimmy Lin, Katherine Tian, Matthew Guo, Michael Wang, Michelle Song, Walker Kroubalkian

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

HMMT Invitational (among top-50 student of HMMT): James Lin – 3rd place, Brian Gu – 9th place, Alec Sun – 10th place, Swapnil Garg – 20th place, Zachary Chroman – 21st place, Rachel Zhang – 24th place, Ankan Bhattacharya – 25th place, James Shi – 27th place, Kevin Chang – 44th place, Tiancheng Qin – 49th place Teams: A* Air – 7th place – Overall, A* Air – 6th place – Guts Round

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams: A* Air – 2nd place, A* Fire – 5th place Individuals (top-10): Swapnil Garg – 2nd place, Andrew Lin – 6th place, Tiancheng Qin – 8th place, Tomas Choi – 9th place

Princeton University Mathematics Competition

Teams: A* Air – 6th place Individuals: Sean Shi – Overall 9th place, Sean Shi – Combinatorics 4th place, Swapnil Garg – Algebra 3rd place

AMC 8 Perfect Scores

7 A* students: Andrew Xu, Arav Karighattam, Brandon Wang, David Hu, Daniel Qu, Howard Tang, Jack Albright [/su_spoiler] [su_spoiler title=”Computer Science” style=”simple” icon=”caret”]

International Olympiad in Informatics (IOI)

Lawrence Li – Gold Medal, Calvin Lee, Silver Medal

USA Computing Olympiad (USACO)

14 USACO finalists (out of 26): Aayush Gupta, Amanda Du, Anson Hu, Avichal Goel, Bryan Chen, Calvin Lee, Christopher Chang, Demi Guo, Eric Zhang, Jessica Zheng, Lawrence Li, Suchir Balaji, Swapnil Garg, William Hu 57 students in Platinum Division (out of ~150): Aayush Gupta, Albert Tseng, Allen Chen, Amanda Du, Andrew Yang, Anson Hu, Anton Cao, Avichal Goel, Brendan Ney, Brent Liu, Brian Gu, Bryan Chen, Calvin Lee, Catherine Wu, Christopher Chang, Daniel Wang, Daniel Whatley, Daniel Zhang, David Hu, David Zhu, Demi Guo, Eric Han, Eric Zhang, Erica Chiu, James Li, Jessica Zheng, Jimmy Lin, Joel Manning, Joshua Pan, Justin Yang, Kevin Chang, Kevin Li, Kevin Liu, Kevin Rao, Lawrence Li, Matthew Lee, Mayank Pandey, Meghal Gupta, Michelle Song, Michael Chen, Michael Wan, Mingyuan Li, Nicholas Guo, Nicholas Zhang, Nikhil Cheerla, Pranav Prakash, Rajiv Movva, Richard Yang, Sean Shi, Stan Zhang, Swapnil Garg, Tiffany Huang, Tony Wang, Weihang Fan, William Hsu, William Hu, Wilson Wu [/su_spoiler] [/su_accordion] [/su_tab] [su_tab title=”2014-15″] [su_accordion] [su_spoiler title=”Math” style=”simple” open=”yes” icon=”caret”]

International Mathematical Olympiad (IMO)

Alexander Whatley, Bronze Medal

European Girls Math Olympiad (EGMO)

Celine Liang – Gold Medal, Meghal Gupta – Silver Medal

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

11 A* students participated in Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Alec Sun, Ankan Bhattacharya, Ashwin Sah, Celine Liang, Daniel Whatley, Demi Guo, Edwin Peng, James Lin, Meghal Gupta, Mihir Singhal, Shuheng Niu

USAMO/USAJMO Awards: Celine Liang – USAMO Winner, Edwin Peng – USAJMO Winner, Demi Guo – Honorable Mention, James Lin – USAMO Honorable Mention, Samuel Reinehr – USAMO Honorable Mention, Ashwin Sah – USAMO Honorable Mention, Alexander Whatley – USAMO Honorable Mention, Ankan Bhattacharya – USAJMO Honorable Mention

USAMO Qualifiers: Alec Sun, Alexander Whatley, Andrew Cui, Andrew He, Ashwath Thirumalai, Benjamin Chen, Brendan Ney, Brian Gu, Calvin Lee, Celine Liang, Daniel Whatley, Emily Cai, Eric Xu, Handong Wang, James Lin, James Shi, Jonathan Huang, Kevin Chang, Lawrence Li, Lisa Yang, Meghal Gupta, Mihir Singhal, Mike Bao, Patrick Lin, Peter Wu, Phil Chen, Preetham Gujjula, Qingyue Wu, Richard Yi, Samuel Reinehr, Saranesh Prembabu, Sean Shi, Shashwath Kishore, Shuheng Niu, Sujay Kazi, Swapnil Garg, Thomas Kwa, Tomas Choi, Varun Jain, Andrew Bai, Ashwin Sah, Rachel Zhang

USAJMO Qualifiers: Andrew Lee, Andrew Lin, Ankan Bhattacharya, Anthony Ding, Anton Cao, Austin Lei, Bhanu Garg, Blair Chen, Bryan Chen, Catherine Wu, Christopher Chang, Daniel Jin, David Hu, David Zhu, Edwin Peng, Eric Huang, Faraz Masroor, Freya Edholm, Matthew Shi, Mayank Pandey, Michael Zhang, Nicholas Guo, Stan Zhang, Tiffany Huang, Vinayak Kumar, William Hu, Zack Chroman, Leo Zhao, Walker Kroubalkian

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

HMMT Invitational (among top-50 student of HMMT): Andrew He – 1st place, David Stoner – 3rd place, Scott Wu – 8th place, Alec Sun – 9th place, Danielle Wang – 10th place, James Lin – 15th place, Ashwath Thirumalai – 16th place, Sean Shi – 18th place, Kevin Chang – 27th place, Rachel Zhang – 29th place, Brian Gu – 30th place, James Shi – 31st place, Saranesh Prembabu – 35th place, Shashwat Kishore – 41st place, Alexander Whatley – 46th place Teams: A* Air – 2nd place Overall, A* Air – 1st place Team Round, A* Air – 2nd place Guts Round

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams: A* Air – 1st place, A* Fire – 3rd place, A* Earth – 6th place Individuals (top-10): Benjamin Chen- 1st place, Sam Reinehr – 2nd place, Jiazhi Jiang – 3rd place, Thomas Choi – 4th place, Michelle Chen- 7th place, Jennifer Glezen – 9th place, Swapnil Garg – 10th place

AMC 8 Perfect Scores

12 A* students: Anjalie Kini, Benjamin Cheng, Catherine Wu, Daniel Jin, Daniel Qu, David Hu, Isaac Hershenson, Katherine Tian, Matthew Guo, Stan Zhang, Timothy Poon, Walker Kroubalkian [/su_spoiler] [su_spoiler title=”Computer Science” style=”simple” icon=”caret”]

International Olympiad in Informatics (IOI)

Andrew He – Gold Medal, Demi Guo – Silver Medal

USA Computing Olympiad (USACO)

12 USACO finalists (out of 24): Alec Sun, Andrew He, Brian Gu, Calvin Lee, David Zhu, Demi Guo, Kevin Liu, Lawrence Li, Nicholas Guo, Nikhil Cheerla, Sean Shi, Tony Wang 57 students in Gold Division: Aayush Gupta, Ajinkya Nene, Alex Hong, Alexander Whatley, Alexander Xu, Allen Chen, Andrew He, Anton Cao, Bili Sun, Brendan Brzycki, Brendan Ney, Brian Gu, Bryan Chen, Calvin Lee, Catherine Wu, Christopher Chang, Daniel Whatley, David Lin, David Zhu, Demi Guo, Eric Wang, Eric Xu, Horace He, Hugh Zhang, Jiazhi Jiang, Jihan Yin, Justin Yang, Kevin Chang, Kevin Liu, Lawrence Li, Lisa Yang, Lucas Liao, Matthew Lee, Martin Schneider, Mayank Pandey, Meghal Gupta, Michael Tang, Michael Wan, Mingyuan Li, Nicholas Guo, Nikhil Cheerla, Pranav Prakash, Preetham Gujjula, Rachel Zhang, Richard Yang, Rick Huang, Rishi Veerapaneni, Sauyon Lee, Sean Shi, Shashwat Kishore, Shuheng Niu, Swapnil Garg, Tony Wang, Varun Jain, Vineet Kosaraju, William Hsu, William Hu, Wilson Wu 85 students in Silver Division: Amanda Du, Andrew Bai, Andrew Cui, Andrew Kan, Andrew Lee, Andrew Tang, Andrew Jin, Andrew Zhang, Andrew Zhou, Anik Gupta, Anindit Gopalakrishnan, Avichal Goel, Benjamin Owens, Bryan Owens, Blair Chen, Carl Luo, Carol Wang, Celine Liang, Chenyu Zhou, Chris Wang, Christopher Hou, Daniel Wang, Daniel Yang, Daniel Zhang, Deven Navani, Divyahans Gupta, Dorrie Tang, Edward Lee, Eric Chen, Eric Han, Eric Liu, Erik Zhao, Harry Wang, Howard Tang, Jack Albright, Jason Chang, Jerry Chen, Jerry Huang, Jessica Zheng, Jessica Zhu, Jimmy Lin, Jonathan Huang, Jonathan Pan, Jonathan Yang, Joshua Pan, Justin Xie, Katherine Tian, Keshav Narayan, Kevin Cao, Kevin Chiang, Kevin Rao, Kevin Zhang, Kyle Cui, Lili Sun, Lilia Tang, Mahesh Murag, Manan Shah, Manish Kondapolu, Matthew Guo, Meilinda Sun, Michael Chen, Moinak Bhattacharyya, Nathan Ney, Neeraj Aggarwal, Neil Palleti, Peter Wu, Rajiv Movva, Randy Zhao, Raymond Zhou, Richard Liu, Sang Gi Kim, Sean Meng, Shaya Zarkesh, Shyam Ravikumar, Sidharth Kulkarni, Stan Zhang, Stanley Wang, Suresh Talapaneni, Tal Shachaf, Tiffany Huang, Timothy Deng, Timothy Poon, Tomas Choi, Tommy Yang, Victor Yin [/su_spoiler] [/su_accordion] [/su_tab] [su_tab title=”2013-14″] [su_accordion] [su_spoiler title=”Math” style=”simple” open=”yes” icon=”caret”]

International Mathematical Olympiad (IMO)

Evan Chen – Gold Medal, Alexander Whatley – Bronze Medal

European Girls Math Olympiad (EGMO)

Alicia Weng – Silver Medal

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

12 A* students participated in Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Alec Sun, Alexander Whatley, Andrew He, Ashwin Sah, Benjamin Chen, Celine Liang, James Lin, Meghal Gupta, Qingyue Wu, Saranesh Prembabu, Scott Wu, Sean Shi

USAMO/USAJMO Awards: Alexander Whatley – USAMO Winner, David Stoner – USAMO Winner, Evan Chen – USAMO Winner, Scott Wu – USAMO Winner, Celine Liang – USAJMO Winner, James Lin – USAJMO Winner, Alec Sun – USAJMO Winner, Lewis Chen – USAMO Honorable Mention, Ashwin Sah – USAJMO Honorable Mention

USAMO Qualifiers (40 Students): Evan Chen, Lewis Chen, Benjamin Chen, Ruoxi (Michelle) Chen, Andrew Cui, William Fu, Swapnil Garg, Angela Gu , Preetham Gujjula, Steven Hao, Andrew He, Patrick Hompe, Alexander Hong, Rick Huang, JiaZhi Jiang, Young Hoon (James) Kang, Yujin Kim, Shashwat Kishore, Thomas Kwa, Lukas Liao, Charles Lien, Aaron Lin, Varun Mohan, Saranesh Prembabu, Sam Reinehr, Ashwin Sah, James Shi, Sean Shi, Brian Shimanuki, Mihir Singhal, Rahul Sridhar, David Stoner, Vikram Sundar, Ashwath Thirumalai, Charlie Tong, Jerry Wu, Qingyue Wu, Scott Wu, Kevin Zhang, Larry Zhang

USAJMO Qualifiers (37 Students): John Andrews, Ankan Bhattacharya, Christopher Chang, Nikhil Cheerla, Arthur Chen, Jamin Chen, Bryan Chen, Phil Chen, Morgan Daciuk, Demi Guo, Nicholas Guo, Meghal Gupta, Matthew Hase-Liu, William Hu, Jonathan Huang, Eric Huang, Insung Jo, Sujay Kazi, Lawrence Li, Celine Liang, James Henry Lin, Michael Luo, Anika Mohindra, Keshav Narayan, Shuheng Niu, Edwin Peng, Matthew Shi, Alec Sun, Jonathan Sy, Chris Wang, Handong Wang, Daniel Whatley, Peter Wu, Justin Yang, Andrew Yeh, Richard Yi, Shaya Zarkesh, Stan Zhang

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

HMMT Invitational (among top-50 student of HMMT): Scott Wu – 1st place, Shashwat Kishore – 10th place, Andrew He – 13th place, Lewis Chen – 17th place, Saranesh Prembabu – 27th place, Vikram Sundar – 28th place, Jerry Wu – 32nd place, Evan Chen – 38th place, Ashwath Thirumalai – 42nd place, Alec Sun – 50th place Teams: A* Air – 2nd Place Overall, A* Fire – 6th Place Overall, A* Air – 1st place Guts Round

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams: A* Bay Area A – 1st place, A* Bay Area B – 5th place Individuals (top-10): Sam Reinehr – 1st place, Rick Huang – 2nd place, Evan Chen – 3rd place, Benjamin Chen- 4th place, Alexander Hong – 4th place, Sean Shi – 4th place, Danielle Wang – 4th place, Jerry Wu – 4th place, Jonathan Huang – 9th place, Yujin Kim – 9th place, David Zhu – 9th place

Princeton University Mathematics Competition

Teams: A* 6MOP482 – 1st place Individuals: Andrew He – Combinatorics 1st place, Evan Chen  – Number Theory, 4th place, Lewis Chen – Geometry 4th place, Evan Chen  – Geometry 5th place, Jerry Wu – Combinatorics 5th place, Aaron Lin – Geometry 7th place, Brian Shimanuki – Number Theory 9th place, Jerry Wu – Overall, 10th place

Stanford Math Tournament

Individuals: Ashwath Thirumalai – calculus 1st, Celine Liang – geometry 1st, Mihir Singhal – advanced topics 1st, Saranesh Prembabu – algebra 1st, Brendan Brzycki – general 2nd, Brian Shimanuki – advanced topics 2nd, Lewis Chen – calculus 2nd, Varun Mohan – algebra 2nd, Evan Chen – algebra 3rd Lewis Chen – advanced topics 3rd, Luke Liao – calculus 3rd, Aaron Lin – geometry 4th, Ashwin Sah – geometry 4th, Austin Wu – geometry 4th, James Shi – advanced topics 4th, Kevin Zhang – geometry 4th, Saranesh Prembabu – geometry 4th, Emily Cai – general 5th, Jerry Wu – advanced topics 5th, Mihir Singhal – algebra 5th, Rick Huang – advanced topics 5th, Sam Reinehr – advanced topics 5th, Steven Hao – algebra 5th, Daniel Guo – advanced topics 8th, Evan Chen – advanced topics 8th, Luke Liao – advanced topics 8th, Nicholas Guo – advanced topics 8th, Sean Shi – advanced topics 8th, Vikram Sundar – advanced topics 8th, Andy Tsai – calculus 9th, Patrick Lin – calculus 9th, Nancy Xu – calculus 9th, Steven Hao – calculus 9th Teams: A* Orange County – 14th place

AMC 10/12 Perfect Scores

5 A* students: Lewis Chen (AMC 12A), Swapnil Garg (AMC 10A), Meghal Gupta (AMC 10A), Insung Jo (AMC 10A), Celine Liang (AMC 10B)

AMC 8 Perfect Scores

24 A* students: Aayush Gupta, Anika Ramachandran, Anjalie Kini, Carolyn Ge, Catherine Wu, David Hu, Edgar Lin, Edward He, Edwin Peng, Jack Albright, James Jiao, Jimmy Lin, Jonathan Pan, Julian Liu, Harry Wang, Michael Zhang, Rajiv Movva, Robert Yang, Ryan Liu, Shaya Zarkesh, Swapnil Garg, Vinay Krishna, Walker Kroubalkian [/su_spoiler] [su_spoiler title=”Computer Science” style=”simple” icon=”caret”]

International Olympiad in Informatics (IOI)

Scott Wu – Gold Medal, Steven Hao – Gold Medal, Andrew He – Gold Medal

USA Computing Olympiad (USACO)

8 USACO finalists (out of 24): Andrew He Bryan Chen, David Zhu, Demi Guo, Hugh Zhang, Kevin Liu, Scott Wu, Steven Hao, William Hu 45 students in Gold Division (top ~100 in US, top ~250 in the world): Ajinkya Nene, Alex Pei, Alexander Whatley, Alexander Xu, Allen Chen, Andrew He, Andy Wang, Bili Sun, Brendan Ney, Brian Shimanuki, Bryan Chen, Charlie Tong, David Cox, David Lin, David Zhu, Demi Guo, Douglas Chen, Eric Wang, Evan Chen, Horace He, Jerry Wu, Jimmy Zeng, Joshua Meier, Justin Yang, Kevin Liu, Lawrence Li, Lewis Chen, Lukas Liao, Martin Schneider, Michael Zhao, Nicholas Guo, Nikhil Cheerla, Pranav Prakash, Preetham Gujjula, Rahul Sridhar, Rick Huang, Scott Wu, Sean Shi, Shuheng Niu, Steven Hao, Tony Jiang, Tony Wang, Varun Mohan, Vineet Kosaraju, William Hu 30 students in Silver Division (top ~250 in US, top ~600 in the world): Aayush Gupta, Alex Hong, Alexander Parr, Amanda Du, Amy Shen, Andrew Jin, Andrew Zhang, Andrew Zhou, Blair Chen, Brendan Brzycki, Celine Liang, Christopher Chang, Daniel Whatley, Divyahans Gupta, Edward Lee, Eric Chen, Jack Albright, Jerry Li, Jessica Zheng, Justin Xie, Keshav Narayan, Kevin Chiang, Kevin Zhang, Mayank Pandey, Mingyuan Li, Moinak Bhattacharyya, Nathan Ney, Sauyon Lee, Sean Meng, Timothy Deng [/su_spoiler] [/su_accordion] [/su_tab] [su_tab title=”2012-13″] [su_accordion] [su_spoiler title=”Math” style=”simple” open=”yes” icon=”caret”]

European Girls Math Olympiad (EGMO)

Alicia Weng, Silver Medal

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

6 A* students participated in Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Alicia Weng, Andrew He, Ashwath Thirumalai, Lewis Chen, Samuel Reinehr, Sean Shi

USAMO/USAJMO Awards: Andrew He – USAMO Winner, Sean Shi – USAJMO Winner, Lewis Chen – USAMO Honorable Mention, David Yang – USAMO Honorable Mention, Richard Yi – USAJMO Honorable Mention

USAMO Qualifiers (28 Students): Aaron Lin, Alicia Weng, Andrew He, Andrew Wang, Angela Gu, Ashwath Thirumalai, Austin Shi, Brian Shimanuki, Bryan Brzycki, David Yang, Donovan Lieu, Douglas Chen, Eugene Chen, Evan Chen, Helen Jiang, Jerry Wu, Jonathan Lu, Kevin Zhang, Larry Zhang, Lewis Chen, Mitchell Hwang, Nikhil Buduma, Rahul Sridhar, Ruoxi Chen, Sicong Shen, Steven Hao, Varun Mohan, Wenkai Lei

USAJMO Qualifiers (22 Students): Adela Yang, Alexander Hong, Benjamin Chen, Blair Chen, Celine Liang, Daniel Guo, David Zhu, Edward Lee, Edwin Peng, Emily Cai, Jonathan Huang, Matthew Hase Liu, Michael Zhao, Nitya Mani, Patrick Lin, Peter Wu, Qingyue Wu, Richard Yi, Rick Huang, Sean Shi, Shohini Stout, William Hu

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

HMMT Invitational (among top-50 student of HMMT): David Yang – 1st place, Evan Chen – 9th place Teams: A* IDEA MATH Air – 4th Place Overall, A* IDEA MATH Air – 3rd Place Team test, A* IDEA MATH Air – 4th Place Guts Round Individual – Topics: David Yang – 1st place Geometry, Wenkai Lei – 4th place Algebra, Eugene Chen – 4th place Combinatorics, Lewis Chen – 6th place Geometry, David Yang – 8th place Combinatorics Individual – Overall (in top-50 qualified for HMMT invitational): David Yang – 3rd place, Evan Chen – 16th place, Eugene Chen – 18th place, Lewis Chen – 23rd place, Wenkai Lei – 29th place, Bryan Brzycki – 49th place

Stanford Math Tournament

Individuals: Bryan Chen – general 1st place, Lewis Chen – advanced topics 1st place, Varun Mohan – algebra 1st place, Eugene Chen – advanced topics 2nd place, Evan Chen – algebra 3rd place, Sean Shi – general 3rd place, Varun Mohan – advanced topics 3rd place, Andrew He – advanced topics 4th place, Andrew He – algebra 4th place, Bryan Brzycki – geometry 4th place, David Zhu – general 4th place, Evan Chen – advanced topics 4th place, Jerry Wu – advanced topics 4th place, Rick Huang – advanced topics 4th place, Brian Shimanuki – calculus 5th place, Steven Hao – algebra 5th place, Matthew Hase-Liu – general 6th place, Sean Shi – algebra 6th place, Wenkai Lei – advanced topics 6th place, Alex Yang – general 7th place, Lewis Chen – calculus 7th place, Tony Wang – general 7th place, Ashwath Thirumalai – geometry 8th place, Celine Liang – geometry 8th place, Eric Xu – geometry 8th place, Kevin Zhang – geometry 8th place, Rahul Sridhar – geometry 8th place Teams: A* Orange County – 8th place

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams: Bay Area A* 1 – 1st place, Bay Area A* 2 – 3rd place Individuals: Evan Chen – 1st place, Eugene Chen – 2nd place, Andrew He – 4th place, Jerry Wu – 6th place, Alex Hong – 7th place, Richard Yi – 8th place, Rahul Sridhar – 9th place, Lewis Chen – 10th place, Kevin Lei – 11th place, Rick Huang – 13th place, Vinson Luo – 15th place

Berkeley Math Tournament

Aaron Lin – Individual 1st place, Aaron Lin – Geometry Round 1st place, Eugene Chen – Analysis Round 1st place, Wenkai Lei – Discrete Round 1st place, Lewis Chen – Discrete Round 2nd place, Steven Hao – Individual 2nd place, Evan Chen – Individual 3rd place, Lewis Chen – Individual 5th place

Bay Area Math Olympiad (BAMO)

BAMO 8: David Zhu – Grand Prize, Edwin Peng – 1st place BAMO 12: Lewis Chen – Grand prize, Evan Chen, 1st place (11th and 12th grade), Ashwath Thirumalai – 1st place (10th grade and under), Wenkai Lei – 3rd place (11th and 12th grade), Sean Shi – 3rd place (10th grade and under)

ARML Local

A* – Chen Chen Chen … – 1st place

Math Day at the Beach

Larry Zhang – 3rd place, Kevin Zhang – 4th place, Alicia Weng – 5th place, Bryan Brzycki – 7th place, James Kang – 7th place, Donovan Lieu – 7th place, Hyun Jong Kim – 11th place, Sam Reinehr – 12th place, Michelle Chen – 14th place [/su_spoiler] [su_spoiler title=”Computer Science” style=”simple” icon=”caret”]

International Olympiad in Informatics (IOI)

Steven Hao, Silver medal

USA Computing Olympiad (USACO)

6 USACO finalists (out of 24): Alex Pei, Andrew He, Brian Shimanuki, Lawrence Li, Steven Hao, Tony Wang 21 students in Gold Division (top ~80 in the US, top ~200 in the world): Alex Pei, Andrew He, Andy Wang, Brian Shimanuki, Bryan Tran, Charlie Tong, David Zhu, Douglas Chen, Eric Wang, Eugene Chen, Evan Chen, Jerry Wu, Kevin Lei, Lawrence Li, Lewis Chen, Rahul Sridhar, Rick Huang, Steven Hao, Tony Jiang, Tony Wang, Varun Mohan 20 students in Silver Division (top ~250 in the US, top ~600 in the world): Alexander Parr, Alexander Xu, Allen Chen, Amy Shen, Bili Sun, Brendan Brzycki, Bryan Chen, Bryan Tran, Celine Liang, David Lin, Divyahans Gupta, Edward Lee, Horace He, Justing Yang, Lukas Liao, Michael Zhao, Moinak Bhattacharyya, Sean Shi, Timothy Deng, Vineet Kosaraju [/su_spoiler] [/su_accordion] [/su_tab] [su_tab title=”2011-12″] [su_accordion] [su_spoiler title=”Math” style=”simple” open=”yes” icon=”caret”]

International Mathematical Olympiad (IMO)

David Yang – Gold Medal

China Girls Math Olympiad (CGMO)

Alicia Weng – Gold Medal

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

8 A* students participated in Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Aaron Lin, Alicia Weng, Andrew He, David Yang, Eugene Chen, Evan Chen, Jerry Wu, Lewis Chen

USAMO/USAJMO Awards: David Yang – USAMO Winner, Dai Yang – USAMO Honorable Mention, Andrew He – USAJMO Winner, Jerry Wu – USAJMO Winner

USAMO Qualifiers: Aaron Lin, Alexander Hong, Bryan Brzycki, Dai Yang, David Yang, Dillon Zhi, Evan Chen, Eugene Chen, Hoatian Xu, Joshua Sloane, Kevin Lei, Larry Zhang, Lewis Chen, Richard Cho, Qingping He, Varun Mohan, Yucheng Li

USAJMO Qualifiers: Alicia Weng, Andrew He, Angela Gu, Charlie Tong, Celine Liang, Daniel Guo, David Lin, David Zhu, James Kang, Jerry Wu, Michael Zhao, Mitchell Hwang, Kevin Zhang, Sean Shi, Rahul Sridhar, Richard Yi, Yujin Kim

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

Individual: Kevin Lei – 1st place Combinatorics, Eugene Chen – 7th place Geometry, Kevin Zhang – 8th place Algebra, Kevin Lei – 10th place Overall Teams: Accord A* IDEA MATH – 4th place Overall, Accord A* IDEA MATH – 2nd place – Guts Round

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams: Accord A* Mindbenders – 1st place, Accord A* Teleporters – 6th place Individuals (top-10): Eugene Chen – 4th place, Brian Shimanuki – 5th place, Aaron Lin – 8th place, Jerry Wu – 9th place, Evan Chen – 10th place <

ARML Local

Archimedes Division: A* – Chen Chen Chen … – 1st place Bernoulli Division: A* SSA-Tucson – 1st place

Bay Area Math Olympiad (BAMO)

BAMO 8: Daniel Guo – 1st place, Richard Yi – 1st place BAMO 12: Evan Chen – Grand prize, Jerry Wu – Grand prize, Lewis Chen – 2nd place, Aaron Lin – 3rd place, Rahul Sridhar – 3rd place

MathCounts

State – AZ: Sloan Kanaski – 1st place – (qualified for Nationals), David Wang – 2nd place – (qualified for Nationals), Zachary Kirch – 3rd place – (qualified for Nationals), Oshadha Gunasekara – 4th place (qualified for Nationals) State – Students in top 10 in Southern/Northern CA: Celine Liang – Northern 1st place (qualified for Nationals), Sean Shi – Northern 2nd place (qualified for Nationals), David Zhu – Northern 4th place, Richard Yi – Northern, 5th place, Daniel Guo – Northern, 6th place, Jonathan Jow – Southern, 7th place, Tomas Choi – Northern, 8th place [/su_spoiler] [su_spoiler title=”Computer Science” style=”simple” icon=”caret”]

USA Computing Olympiad (USACO)

6 students in Gold Division (top-30 in the US, top-80 in the world): Andrew He, Brian Shimanuki, Douglas Chen, Kevin Lei, Rahul Sridhar, Varun Mohan 6 students in Silver Division (top-100 in the US, top-200 in the world): Amy Shen, Celine Liang, Divyahans Gupta, Douglass Chen, Michael Zhao, SeongJin Park [/su_spoiler] [/su_accordion] [/su_tab] [su_tab title=”2010-11″] [su_accordion] [su_spoiler title=”Math” style=”simple” open=”yes” icon=”caret”]

International Mathematical Olympiad (IMO)

David Yang – Gold Medal

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

4 A* students participated in Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Aaron Lin, Dai Yang, David Yang, Lewis Chen USAMO/USAJMO Awards: David Yang – USAMO Winner, Aaron Lin – USAJMO Winner, Andrew He – USAJMO Winner, Dai Yang – USAMO Honorable Mention, Kevin Zhang – USAJMO Honorable Mention 7 USAMO Qualifiers: Dai Yang, David Yang, Dillon Zhi, Douglas Chen, Eugene Chen, Jonathan Li, Lewis Chen 10 USAJMO Qualifiers:  Aaron Lin, Andrew He, Charles Liu, Cong Chen, James Kang, Joshua Sloane, Kevin Zhang, Nikhil Buduma, Rahul Sridhar, Richard Cho

Harvard MIT Math Tournament (HMMT)

Individual: David Yang  – 1st place Individual, David Yang – 3rd place Algebra, David Yang – 3rd place Combinatorics, Dai Yang – 6th place Combinatorics, Dai Yang – 6th place Combinatorics Teams with A* students: SFBA 1 – 5th place

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams with A* students: ZH Academy – 3rd place, Accord Institute C – 4th place, Amador Valley High School – 5th place, University A – 6th place, Accord Institute B – 7th place Individuals (top-10): Lewis Chen – 1st place, Eugene Chen – 5th place

Stanford Math Tournament

Individuals: Rahul Sridhar – 1st place General, Lewis Chen – 3rd place Advanced Topics, Eugene Chen – 6th place Advanced Topics

ARML Local

Archimedes Division: A* Bay Area Be Chen – 6th place, A* Bay Area XLII – 14th place, A* Trojans – 16th place, A* Orange Juice – 18th place Bernoulli Division: A* SSA-Tucson – 2nd place Perfect scores in the individual round: Anthony Chen, Eugene Chen, Kevin Zhang, Lewis Chen, Nikhil Buduma, Varun Mohan, William Xue

Math Day at the Beach

Individual results: Bryan Brzycki – 2nd place, Simon Wu – 4th place, Henry Wang – 5th place, William Xue – 5th place, Edward Dinh – 7th place, Sean Kanne – 7th place, Alicia Weng – 10th place Teams with A* students: University HS – 1st place Division A, Troy HS – 2nd place Division A, Whitney HS – 4th place Division A

MathCounts

Andrew He – MathCounts National Winner Team (CA) member 4 students qualified for MathCounts Nationals: Sloan Kanaski (AZ), Jordan Hines (AZ), Oshadha Gunesakara (AZ), Andrew He (CA) [/su_spoiler] [su_spoiler title=”Computer Science” style=”simple” icon=”caret”]

USA Computing Olympiad (USACO)

4 students in Silver Division (top-400 in the world): Douglas Chen, Rahul Sridhar, Seong Jin Park [/su_spoiler] [/su_accordion] [/su_tab] [su_tab title=”2009-10″] [su_accordion] [su_spoiler title=”Math” style=”simple” open=”yes” icon=”caret”]

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

2 A* students participated in Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Dai Yang, David Yang

6 USAMO Qualifiers: Dai Yang, David Yang, Ji Hoon Kang, Jonathan Li, Qiuyi Zhang, Richard Spence

4 USAJMO Qualifiers: Joshua Sloane, Leon Yao, Simon Wu, Sean Kanne

Caltech Harvey Mudd Math Competition

Teams with A* Students: University High A – 1st place, Troy High School – 3rd place, Orange County Math Circle – 4th place, Accord Institute – 10th place Individuals (top-10): David Yang – 1st place, Johnny Li – 4th place, Dai Yang – 6th place

Math Day at the Beach

Teams with A* students: University HS – 1st place Division A, Whitney HS – 1st place Division B, Troy HS – 3rd place Division A, Diamond Bar HS – 4th place Division A Individuals: David Yang – 1st place, Dai Yang – 2nd place, Edward Dinh – 4th place, Johnny Li – 7th place, Richard Zhang – 7th place, Henry Wang – 10th place

MathCounts

Sloan Kanaski (AZ) qualified for MathCounts Nationals [/su_spoiler] [/su_accordion] [/su_tab] [su_tab title=”2008-09″] [su_accordion] [su_spoiler title=”Math” style=”simple” open=”yes” icon=”caret”]

USA Mathematical Olympiad (USAMO)

2 A* students participated to Mathematical Olympiad Summer Program (MOSP) (out of ~50 in the US): Dai Yang, David Yang USAMO/USAJMO Awards: David Yang – USAMO Winner USAMO Qualifiers: Dai Yang, David Yang, Edward Dinh, Jonathan Li, Qiuyi Zhang, Yue Wang, Zhifan Zhang

MathCounts

David Yang – MathCounts National Competition, 2nd place 2 students qualified for MathCounts Nationals: Joshua Sloane (AZ), David Yang (CA) [/su_spoiler] [su_accordion] [/su_tab] [/su_tabs]

Connect With Us